تصویر عنوان

درباره شابیلو

درباره شابیلو

شابیلو سال‌های سال در یک تخم غلتان از این‌ور به آن‌ور رفته و حالا که از تخم بیرون آمده، مثل همه‌ی بچه‌های دیگر بازیگوش و کنجکاو است و دوست دارد سر از کار همه چیز در بیاورد، و البته مثل همه‌ی بچه‌های دیگر نیاز به مراقبت دارد. گرسنه می‌شود، کثیف می‌شود، بی‌حوصله می‌شود و دلش بازی می‌خواهد، موقع خواب دوست دارد برایش کتاب بخوانیم و… و همه‌ی این‌ها در فضای رازآلود یک بازی جذاب اتفاق می‌افتد.

بازی شابیلو با اتکا به لذت و انگیزه‌ی کشف و یادگیری، در یک روند داستانی بچه‌ها را با متن‌های ساده که به تدریج پیچیده می‌شوند، مواجه می‌کند و کم‌کم آنها را قادر می‌سازد تا با خواندن مأموریت‌های مختلف بازی به مراحل بعدی وارد شوند. داستان شابیلو داستان یک بچه، شبیه به زندگی واقعی همه‌ی بچه‌هاست و سعی می‌کند با ایجاد بستری معنادار و باورپذیر ترکیبی از آشنایی و آشنازدایی را ارائه کند. این طراحی ترکیبی علاوه بر تقویت مهارت خواندن و درک مفاهیم پایه‌ی ریاضی، می‌تواند قدرت تخیل، میزان مسئولیت‌پذیری، مدیریت منابع، مهارت‌های اجتماعی و … را هم ارتقاء دهد.

شابیلو با استفاده از دستاوردهای یک پژوهش ده ساله درباره‌ی سوادآموزی ساخته شده است و در محیطِ جذابِ بازی به کودکان ۵ تا ۸ ساله کمک می‌کند تا مهارت خواندن و مفاهیم پایه‌ی ریاضی را فراگیرند. این بازی پشتوانه‌ای غنی از تجربه‌های واقعی به همراه دارد و هرچند در فضاهای فانتزی و داستانی پیش می‌رود، با پیوند زدن این فضاها با تجربه‌های واقعیِ پژوهش شده، تلاش می‌کند همان دستاوردهای واقعی را در بازی شابیلو بازآفرینی کند.

بازی شابیلو از فصل‌های مختلفی تشکیل شده است.
فصل اول را در باغ شروع می‌کنیم. در این فصل پابه‌پای شابیلو در فعالیت‌ها شرکت می‌کنیم و با مراقبت از او کمک می‌کنیم زودتر و بهتر بزرگ شود. همراه او آشپزی می‌کنیم و در کارگاه، هنر دست‌مان را محک می‌زنیم. امکان سفارشی‌سازی ظاهر شابیلو را داریم و بالاخره در این فصل چهار کتاب هیجان‌انگیز می‌خوانیم و در محیط‌های مختلف، بازی‌های متفاوتی را تجربه می‌کنیم. در جشن تولد دو سالگی شابیلو کلید باغ را به دست می‌آوریم و می‌توانیم وارد جنگل شویم. ماجراهای جنگل را در فصل دوم بازی خواهیم دید. در فصل دوم شابیلو دوستانی در جنگل پیدا می‌کند و ماجراهای دوستی‌های او با موجودات جالب جنگل پر از موقعیت مسأله است که فرصت‌های یادگیری زیادی در اختیارمان می‌گذارد. در فصل دوم و با ورود دوستان شابیلو به بازی (آمبو، ژوگو، ژنرال مارموستگو، میمو و …) هشت کتاب و ده بازی دیگر باز می‌شوند که با توجه به روند رشد و یادگیری بچه‌ها در دسترس‌شان قرار خواهد گرفت. و باز در این فصل هم همه‌ی این اتفاقات در تار و پود یک داستان جذاب و ماجراجویانه رخ می‌دهد.

سازندگان شابیلو چه کسانی هستند؟

طراحان بازی شابیلو بیش از ده سال است که در زمینه‌ی روش‌های اکتشافی یادگیری و سوادآموزی در بستر زندگی پژوهش می‌کنند و یافته‌های خود را در مسیر سوادآموزی کودکان زیادی به کار بسته‌اند. این مطالعه و تجربه‌ی ده ساله‌ اندوخته‌ی قابل اتکایی است که تحلیل دقیق و موشکافانه‌ی آن، طراحان را قادر ساخته ایده‌هایی را برای استفاده از این یافته‌ها در قالب یک بازی پدید آورند.

تیم Developer شابیلو هم از کارشناسان و برنامه‌نویسان خلاقی تشکیل شده که سال ها تجربه‌ی ساخت بازی را در کارنامه‌ی خود دارند و پروژه‌های ارزش‌مندی را آفریده‌اند.